COMENIUS

Akcija Comenius večstranska šolska partnerstva je namenjena povezovanju in sodelovanju najmanj treh šol iz treh različnih sodelujočih držav na skupno temo. Projekt mora imeti jasno opredeljeno temo in predvidene lokalne in mednarodne aktivnosti. Lahko je vključen v redne šolske aktivnosti in redni učni načrt.

Glavni cilj večstranskih šolskih partnerstev je prispevati k mednarodnemu sodelovanju izobraževalnih organizacij (od vrtca do srednješolske ravni). Projekt je lahko osredotočen na učence ali na šolo. Projekt sestavljajo načrtovane lokalne in mednarodne aktivnosti na določeno temo.

Aktivnosti oziroma rezultate določi partnerstvo v prijavi (npr. študijski obisk vodstva organizacije, projektni sestanki, izmenjave učiteljev in učencev, aktivnosti učencev povezane s temo projekta, priprava priročnika, mednarodna analiza, primerjava dejavnosti med šolami, izvedba seminarja, mednarodnih srečanj, obiski podjetij, itd.) Delo v drugačni šoli in v drugi državi omogoča razmislek o lastnih metodah poučevanja pa tudi vzpostavitev dragocenih poklicnih in osebnih stikov s kolegi na partnerski instituciji.

Naša šola

S šolskim letom 2013/14 smo zopet vključeni v dvoletni mednarodni program Comenius večstransko partnerstvo.

V projektu HAND IN HAND FOR A WONDERFUL LAND sodelujemo z naslednjimi šolami:

• Buyukbayram secondary school Turčija,
  • Wheatfield Primary School UK,
  • Marcali Altalanos Iskola es Alapfoku Muveszetoktatasi intezmeny Madžarska,
  • Instituto Comprensivo Verona 15 – Borgo Venezia Italija,
  • Publiczne gimnazjum nr 9 im.2 korpusu polskich sil zbrojnych na zachodzie Poljska,
  • Instituto de ensenanza secundaria atenea Španija in
  • Wilma-Rudolph-Oberschule Nemčija.

Glavna tema projekta je skrb za okolje. Onesnaževanje je velik problem našega planeta. Okolje sestavljajo: zemlja, voda, rastline in živali. Človek je del vsega tega. Zaradi vedno večjega onesnaževanja smo ogroženi vsi. Skozi dvoletni projekt se bodo učenci in učitelji partnerskih držav veliko ukvarjali z vprašanjem: Kako spremeniti način življenja, da bi prispevali k čudovitemu okolju. Spoznavali bodo, na kakšne načine skrbijo za okolje v partnerskih državah in poročali o dobrih stvareh, ki jih imajo v svoji državi.

Glavni cilji projekta so:

• spodbuditi učitelje in učence, da raziskujejo okoljske probleme,
  • povečati zavedanje učencev, da so tudi oni del okolja in hkrati državljani Evrope,
  • motivirati učence k večji kreativnosti in ustvarjalnosti,
  • povečati sodelovanje in medkulturni dialog,
  • spodbujati občutek za estetiko,
  • povečati skrb za kulturno dediščino,
  • širiti in spodbujati likovno umetnost,
  • povečati sodelovanje med evropskimi državami,
  • oblikovati strategije, s katerimi bi motivirali mlade, da se zavedajo okoljskih problemov in se znajo aktivno vključiti v reševanje,
  • iskati rešitve, kako pomagati ljudem v stiski,
  • spodbujati uporabo IKT tehnolodije,
  • izboljšati znanje angleškega jezika in spoznavati druge evropske jezike,
  • načrtovati in analizirati delo ter povečati kvaliteto diskusij.