Ali ste vedeli, da je Malta dolga le približno 27 km in široka 14 km ter da na njej živi več kot pol milijona ljudi?
Ali ste vedeli, da je bila Malta dom malteških vitezov?
Malteščina, mešanica italijanskega in arabskega jezika, je uradni jezik te čudovite sredozemske otoške države.
V sklopu projekta Erasmus+ smo se tri učiteljice med 6. in 9. majem 2025 udeležile senčenja na delovnem mestu. Obiskale smo šole v mestu Qormi (Malta). V tem času smo spoznale malteški šolski sistem skozi delovanje ustanov, ki sodijo pod okrilje St. Ignatius College, mreže več povezanih šol. Direktorica kolidža, Dorren Said Pace, nas je toplo sprejela in nam podrobno predstavila delovanje njihovega šolskega sistema.
Učenci od 5. do 16. leta starosti obiskujejo t. i. primary (5–10 let), middle (11–12 let) ter secondary school (13–16 let). Pouk poteka izmenjaje v malteščini in angleščini. Posebnost sistema je popolna inkluzija. V razrede so vključeni vsi otroci, ki lahko brez ali ob podpori različnih strokovnjakov dosegajo standarde znanja. Poleg šole deluje tudi poseben center – Learning Support Center –, ki pomaga učencem s težjimi čustveno-vedenjskimi težavami z namenom, da jih čim prej ponovno vključijo v reden učni program.
Učence že od najzgodnejših let spodbujajo k prepoznavanju svojih spretnosti, sposobnosti, zanimanj in talentov. Pri tem so jim v oporo številni pedagoški delavci in strokovnjaki: specialni pedagogi, učitelji, psihologi, karierni svetovalci ter učitelji za individualno pomoč, ki so prisotni v vsakem razredu. Tako imajo učenci poleg učitelja ob sebi stalno podporo različnih strokovnjakov. S celostno podporo otrokom pomagajo pri osvajanju učne snovi, razvijanju poklicnih interesov, razvijanju socialnih veščin, reševanju konfliktov ter spodbujanju dobrega počutja in kakovostnih medosebnih odnosov.
Posebno pozornost smo tokratni izmenjavi namenile razvijanju medosebnih odnosov ter inkluziji otrok s priseljenskim ozadjem v šolsko okolje. Učenci priseljenci se sprva ne vključijo v reden pouk, temveč najprej eno leto obiskujejo tečaj angleščine. Ko dosežejo ustrezno raven znanja jezika, se vključijo v reden pouk, ki poteka v obeh jezikih.
Maltežani že stoletja živijo v multikulturnem okolju, kar se odraža v njihovi odprtosti in sprejemanju različnosti. Šole na Malti organizirajo mednarodni teden, kjer učenci in starši različnih kultur predstavijo svojo hrano, kulturo in navade, s čimer spodbujajo medsebojno razumevanje in povezovanje.
Naj zaključimo z mislijo ene od ravnateljic, ki nas je sprejela in na vprašanje, kako na šoli integrirajo v okolje učence priseljence, odgovorila:
»Otrok, ko vidi otroka, ne vidi barve kože, obleke ali kulture, iz katere izhaja. On vidi otroka. Nekoga, s katerim se bo lahko igral in ga sprejme kot sebi enakega. V tem pogledu so nam odraslim lahko za velik zgled.«
Tina Cigale, Damjana Urh in Lara Bizjak