Ob 30. obletnici sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah in 30. obletnici programa Otroški parlament sva se udeležila konference o participaciji otrok z naslovom »Državljani prihodnosti«, ki je potekala v sredo, 27. novembra, od 9. do 16. ure v Ljubljani. Organizirala jo je Zveza prijateljev mladine Slovenija. Ključni udeleženci smo bili otroci od 13. do 17. leta iz vse Slovenije. Program konference je bil razdeljen na 3 dele. Rdeča nit pogovora je bilo ozaveščanje o pravici otrok do participacije pri oblikovanju politik na področjih, ki nas zadevajo. Gostili smo ministra za izobraževanje, znanost in šport dr. Jerneja Pikala in ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti mag. Ksenijo Klampfer. Konferenca se je zaključila s podpisom pisma o nameri spodbuditi pristojne k pripravi in sprejetju Nacionalne strategije o participaciji otrok v letu 2021, ko Slovenija predseduje Svetu EU.

Aljaž Raspor in Ambrož Paljk