14. september je dan, ko praznujemo vrnitev Primorske k matični domovini. Danes velikokrat pozabljamo, kakšna vrednota je govoriti svoj lastni jezik, učiti se v lastnem jeziku, biti poučevan v materinem jeziku.
Da bi učenci OPP NIS lažje začutili pomen tega praznika, razumeli stisko vseh, ki so izkusili potujčevanje, smo pripravili učno uro iz obdobja  med obema svetovnima vojnama, ko se v naših šolah ni smelo slišati slovenske besede.
Učenci so bili presenečeni, ko je v razred stopila stroga italijanska učiteljica. Zahtevala je red in disciplino, predvsem pa je bilo za učence nenavadno, ker ni spregovorila ene same slovenske besede. Govorila je italijansko in le italijansko. Čeprav je niso ničesar razumeli, je vztrajala pri svojem. Celo imena učencev ji niso bila vsa všeč, ker niso zvenela italijansko.
Učila jih je lepopisja in vse, ki niso upoštevali navodil, poslala klečat na koruzo. Gotovo si jo bodo zapomnili in se tako bolj razveselili svojih učiteljic.

Kaj so o učni uri povedali učenci?
– Všeč mi je bilo, ker sem doživela, kako je bilo včasih.
– Bilo mi neprijetno, ker je bila učiteljica tako stroga.
– Učiteljice nisem nič razumela, ker je govorila v italijanščini.
– Težko sem razumel učiteljico, malo sem se jo bal.
– Ubogi otroci, ker so imeli nekoč tako hudo učiteljico.
– VESELI SMO, DA JE DANES DRUGAČE, DA LAHKO POSLUŠAMO IN GOVORIMO V SVOJEM JEZIKU.

Učenci in učiteljice OPP NIS