Dan reformacije je kot dela prost dan opredelil Zakon o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji – Uradni list RS/I, št. 26/91 z dne 21. 11. 1991.

Prvič smo v Sloveniji Dan reformacije praznovali leta 1992.

Dan reformacije je državni praznik, ki obeležuje začetek reformacije in širitve slovenske pismenosti, književnosti in šolstva v 16. stoletju. Gre za praznik z izrazitim kulturnim ozadjem: Slovenski protestantizem je namreč v slovenski zgodovini prelomno obdobje, ki je Slovencem dalo prvo knjigo oz. z njo slovstvo in ime, določeno nacionalno samozavest, predvsem pa lastno kulturno identiteto in knjižni jezik.

Osrednja osebnost reformacije na Slovenskem je bil začetnik slovenske književnosti Primož Trubar, ki je leta 1550 izdal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik.

IMG_1625   IMG_1626

V knjižnici smo na ogled postavili tudi faksimile Katekizma ter drugo gradivo o Primožu Trubarju, ki ga imamo v šolski knjižnici.

Vabljeni!